تبلیغات

حمام نوبر تبریز (سفره خانه سنتی شهریار) + تصاویر

حمام نوبر تبریز (سفره خانه سنتی شهریار) + تصاویر مجموعه: مکانهای تاریخی ایران حمام نوبر تبریز,حمام نوبر کجاست,سفره خانه سنتی شهریارحمام تاریخی نوبر 

حمام نوبر تبریز (سفره خانه سنتی شهریار)
حمام نوبر مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، تقاطع خیابان امام وتربیت واقع شده است. حمام نوبر این اثر در تاریخ ۱ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در حال حاضر این مکان بازسازی شده و به سفره خانه سنتی شهریار تبدیل شده است.

حمام نوبر تبریز یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی شهر تبریز است که به عنوان اولین و بزرگترین سفره خانه سنتی تبریز جز آثار ملی کشور ثبت شده است، این مکان در واقع یکی از زیبایی های تاریخی شهر تبریز است.

حمام نوبر تبریز,تصاویر حمام نوبر,سفره خانه سنتی شهریارعکس های حمام نوبر نبریز

سفره خانه سنتی شهریار تبریز،در واقع همان حمام نوبر است که مربوط به دوره قاجار می باشد. این حمام، یکى از معماری‌هاى ایرانى برجای مانده از اواسط دوران قاجاریه است که با زیربنا و مساحتی حدود ۷۰۰ مترمربع در محل تقاطع دو خیابان اصلی و معروف شهر تبریز (خیابان امام و تربیت) قرار گرفته است. این حمام که توسط معمارتبریزی به نام بالا کاظم ساخته شده است، با توسعه شهر تبریز و تخریب دروازه قدیمی، در مرکز شهر قرار گرفت.

در نقشه شهر تبریز که پیش از سال ۱۲۴۳ هجری قمری تهیه شده، این حمام در نزدیکی دروازه نوبر مشخص شده و در نقشه دارالسلطنه تبریز، متعلق به سال ۱۲۹۷ قمری، این بنا با نام «حمام وزیر» دیده می‌شود. حمام باستانی نوبر بعد از چند صد سال استفاده به عنوان حمام اکنون بعد از باز سازی تبدیل به سفره خانه سنتی بسیار زیبایی شده است، که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند.

حمام نوبر تبریز,حمام نوبر کجاست,عکس های سفره خانه سنتی شهریار عکس های حمام نوبر

حمام تاریخی نوبر دو بخشِ اصلی، سربینه و گرمخانه دارد؛ سربینه حمام فضایی وسیع با قاعده هشت ضلعی است که در بخش میانی آن، طاق بندی شده و بر هشت ستون سنگی قرار گرفته است، همچنین حوضی هشت گوش در میانه این بخش قرار دارد و سکوهایی بر گرداگرد آن قرار دارند.

طاق و گنبد بزرگ گرمخانه، طاق و گنبد با ستون و سرستون های سنگی مقرنس کاری شده سربینه و اجرای کاربندی و ترکیب آجر و کاشی و پوشش معقلی مناسب حمام و کتیبه های مصور زیبای ورودی را می توان از جاذبه های زیبایی این حمام تاریخی برشمرد.

حمام نوبر تبریز,حمام نوبر کجاست,سفره خانه سنتی شهریارعکس های حمام نوبر (سفره خانه سنتی شهریار)

در ساخت حمام تاریخی نوبر تبریز از جمله مصالح به کار رفته آجر در جرزها و سقف ها ملات و گچ و همچنین سنگ تراش خورده در ستون ها کف ها است.

در راستای بهره برداری بهینه از تمام فضاهای حمام، فضاهای سربینه و گرمخانه به سفره خانه، فضای پشت بام نیز به چایخانه و اجرای مراسم پرده خوانی و نقالی اختصاص دارد.

ستون های سنگی به کار رفته در این شاهکار معماری، باعث جذب علاقمندان و دانشجویان معماری و هنر از سراسر جهان شده است. فضای پیرامون حوض که دارای متکا های مرسوم دربار قاجار است، زیبایی حیرت انگیزی به سالن هشت ضلعی داده است به طوری که اکثر قریب به اتفاق گردشگران خارجی تمایل به نشستن و عکسبرداری از این بخش از چایخانه را دارند.

آدرس: میدان ساعت، نبش خیابان تربیت، حمام تاریخی نوبر
نوع غذا: ایرانی – سنتی – چایخانه -کافی شاپ سنتی

منبع: yjc.ir

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار