تبلیغات

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران

برترین‌ها - ترجمه از الهام مظفری: قطعا حیوانات، پرندگان و حشرات را در طبیعت دیده اید، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که زندگی از نگاه آن‌ها چگونه است؟ شاید تصورش کمی سخت باشد، اما آن‌ها هم موجودات زنده‌ای مثل ما هستند و اهداف روزانه دارند. مثلا برای پر کردن یک شیشه عسل ۲۲۷۰۰ زنبور مجبورند همه عمرشان کار کنند. در این مطلب حقایق جالبی می‌بینید که نشان می‌دهند درباره دنیای اطرافمان چقدر کم می‌دانیم.


عنکبوت‌ها عروسک‌هایی شبیه خودشان می‌سازند تا از خودشان در برابر دشمن حفاظت کنند

عنکبوت‌های سیکلوسا زندگی بسیار جالبی در پرو دارند. آن‌ها علاوه بر اینکه باید شکار کنند، باید زنده بمانند، به همین منظور خلاقیت به خرج داده و یاد گرفته اند عروسک‌هایی درست مثل خودشان بسازند که حتی دانشمندان هم شک کنند که آیا این همان عنکبوت است یا یک گونه هوشمندتر. این عنکبوت‌ها با استفاده از برگ‌ها و حشرات خشک شده کپی خود را می‌سازند، شکارچی را فریب می‌دهند و خودشان را یک جای امن پنهان می‌کنند.

شگفتی های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران قارچ‌های هوشمند از جایی به جای دیگر حرکت می‌کنند، برنامه می‌ریزند و رژیم غذایی دارند

آزمایش‌های انجام شده روی قارچ‌های «Physarum polycephalum» نشان می‌دهد که نوعی هوش خاص دارد که نه تنها می‌تواند فکر کند بلکه می‌تواند برنامه بریزد. اگر یک هدف خوراکی وجود داشته باشد، این قارچ می‌تواند کوتاه‌ترین راه خروج از ماز را پیدا کند، مسیر حرکتش را به خاطر بسپارد و به فعالیت‌های تکراری واکنش نشان دهد. این قارچ با استفاده از پروتوپلاسم حرکت می‌کند که به عقب و جلو حرکت می‌کند و این چرخه حدود ۲ دقیقه طول می‌کشد. دانشمندان هوش این قارچ را با حشراتی مثل مورچه مقایسه می‌کنند با این تفاوت که این قارچ مغز یا سیستم عصبی ندارد. این قارچ نمونه فوق‌العاده‌ای از قدرت اراده است، چون کربوهیدرات و پروتئین را متعادل مصرف می‌کند.

شگفتی های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران

پرنده‌ها هم مست می‌شوند و آواز می‌خوانند


محققان دانشگاه اورگان تحقیقاتی روی فنچ‌ها انجام دادند و دریافتند که الکل روی توانایی‌های آوازی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. آن‌ها صدا‌های عجیب تولید می‌کنند، ریتم را می‌شکنند و به خوبی همیشه آواز نمی‌خوانند. در واقع، پرنده‌ها در زیستگاه طبیعی شان به ندرت تحت تاثیر الکل قرار می‌گیرند و اگر بگیرند عمدتا به خاطر توت‌های تخمیرشده است. ممکن است پرنده‌ها توت رسیده را بخورند و بعد داخل بدنشان تخمیر شود و این به سیستم گوارش آن‌ها بستگی دارد. پرنده‌های مست کنترلشان را از دست می‌دهند و حتی به سختی تعادلشان را روی زمین حفظ می‌کنند. شگفتی های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران کوچکترین اسب به اندازه یک سگ عادی است

انیشتین، یک اسب کوتوله کوچک از انگلستان و کوچکترین اسب دنیا است. این اسب در سال ۲۰۱۰ به دنیا آمده و اکنون ۷.۷ کیلوگرم وزن دارد.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران


سگ‌ها عاشق می‌شوند


دانشمندان ثابت کردند که سگ‌ها هم عاشق می‌شوند. وقتی سگی با انسان‌ یا سگ‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند، بدنش هورمون اکسی‌‎توسین تولید می‌کند که احساساتی مشابه احساسات انسان‌ هنگام بوسیدن و بغل کردن تولید می‌کند. سگ‌ها درست مثل انسان‌ها می‌توانند عاشق انسان یا سگ‌های دیگر شوند و اگر عشقشان را از دست دهند احساس تنهایی می‌کنند.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران

گربه‌ها انسان‌ها را به عنوان گربه‌های بزرگ درک می‌کنند


آیا گربه‌تان را عضو خانواده‌تان می‌دانید؟ گربه‌تان شما را چطور می‌بیند؟ زیست شناس انگلیسی «جان برادشاو» سال‌ها رفتار گربه‌ها را مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده که گربه‌ها صاحبانشان را به عنوان گربه‌های غول پیکر درک می‌کنند. به همین دلیل آن‌ها فکر می‌کنند که شما قدر موشی که گرفته اند را می‌دانید و آن را به عنوان هدیه برایتان می‌آورند.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران


مهاجرت سالانه خرچنگ‌ها در جزیره کریسمس را می‌توانید از فضا ببینید


 در ماه نوامبر یا دسامبر یک پدیده واقعا باورنکردنی در جزیره کریسمس استرالیا دیده می‌شود. حدود ۱۲۰ میلیون خرچنگ برای تولیدمثل از جنگل به ساحل اقیانوس هند مهاجرت می‌کنند. این منظره شبیه یک فرش قرمز عظیم است. خرچنگ‌ها حرکت خود را با اولین بارش باران شروع می‌کنند که آن‌ها را در جاده زنده نگه می‌دارد. آن‌ها طی ۱۸ روز به مقصدشان می‌رسند. استرالیایی‌ها برای کمک به مهاجرت آن‌ها یک پل مخصوص روی بزرگراه برایشان ساختند تا با خیال راحت به آب برسند. این پدیده عکاسان و محققان زیادی را از سراسر دنیا جذب می‌کند.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران


گاو‌ها باهم دوست می‌شوند و بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند


دوستی واقعی در دنیای حیوانات هم وجود دارد و دوستی گاو‌ها نمونه خوبی است. گاو‌ها می‌توانند از کودکی با هم دوست شوند و وقتی از هم جدا شوند، استرس می‌گیرند. دانشمندان می‌گویند کنار هم بودن آن‌ها، باعث افزایش تولید شیرشان می‌شود.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران
برخی گل‌ها با تولید گرما برف را ذوب می‌کنند. آن‌ها این کار را برای گرده افشانی توسط حشرات انجام می‌دهند

«اولین باشید» شعاری است که توسط گیاهان هم استفاده می‌شود یا لااقل یک گل عجیب به آن اعتقاد دارد. این گل می‌تواند دمایش را تغییر دهد و آن را بین ۱۵-۳۵ درجه سانتیگراد حفظ کند. این گیاه برف اطرافش را آب می‌کند تا مطمئن شود اولین گیاهی است که اوایل بهار گرده افشانی می‌کند. همچنین بوی خاصی برای جذب حشرات تولید می‌کند.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران

حلزون‌ها تخم می‌گذارند، اما همه آن‌ها نرماده هستند


بیشتر گونه‌های حلزون هم نر و هم ماده هستند. بااین حال برای تولید مثل باید جفت گیری کنند. هردوی آن‌ها باردار می‌شوند و هردو می‌توانند تخم بگذارند. برخی حلزون‌ها در یک فصل به عنوان ماده و یک فصل دیگر به عنوان نر عمل می‌کنند.

شگفتی‌های باورنکردنی از دنیای گیاهان و جانوران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار